SIKÇA SORULAN SORULAR

HOP! nerelerde var?

Uygulamanın harita ekranında etrafındaki en yakın HOP! scooterları bulabilirsin. Eğer herhangi bir scooter görünmüyorsa, haritayı uzaklaştırmayı dene.

HOP! ile istediğim yere gidebilir miyim?

Uygulamanın harita ekranında hizmet bölgelerimiz belirtilmiştir. Bölge dışına geçici olarak çıkabilirsin ama bölge dışında scooterı kilitleyemezsin.

HOP!’u nereye park edebilirim?

Trafik ve yaya akışını, kaldırımları, engelli yollarını, otobüs duraklarını ve mağaza girişlerini engellemeden, park etmenin güvenli olduğu her yere HOP!’unu kilitleyebilirsin.

HOP!’un şarjı biterse ne yapmalıyım?

Şarjı biten HOP!’un gaz fonksiyonu çalışmaz ve sürüşün otomatik olarak bitirilir. HOP!’u fren pedalı yardımıyla yavaşça durdurduktan sonra uygun bir yere kilitleyebilirsin.

Nasıl ödeme yapabilirim?

Kiralama işleminden önce; uygulamaya kayıt olup, kredi kartını cüzdan kısmına eklemelisin. Yapılacak işlemlerde sadece kredi kartı geçerlidir. Kiralamanın başında kartından provizyon alınacaktır.

Ödeme Sistemi güvenli mi?

Kart bilgileri BDDK ve PCI-DSS lisanslarına sahip güvenilir altyapıda saklanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için masterpass.com adresini ziyaret edebilirsin.

Yolculuğumu nasıl sonlandırabilirim?

Hop! ile istediğin yere vardığında, scooterı güvenli bir yere kilitle ve mobil uygulamamız üzerinden bitir tuşuna basıp yolculuğunu sonlandır.

Yolculuk sırasında güvenliğimden kim sorumlu?

Yolculuğun sırasında güvenliğinden sen sorumlusun. Kask takmalı ve araç trafiğine dikkat etmelisin. Uygulamaya kayıt olduğunda ve web sitemizi ziyaret ettiğinde, senin için hazırladığımız kullanıcı sözleşmesine ulaşabilirsin.

Scooterda problem var ne yapmalıyım?

Scooterda yolculuğunuzu tamamlamanıza engel teknik bir problem varsa, scooterı güvenli bir yere kilitleyip; yolculuğu sonlandırabilirsiniz. Uygulama içinden bize sorunu bildirirseniz en kısa zamanda ekibimiz müdahele edecektir.

Size nasıl ulaşabilirim?

Bize destek@hoplagit.com ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsin.